DATA: 14 maja 2022 | KATEGORIA: porady.

Instalacja elektryczna w ścianie – charakteryzacja

Przez wiele lat standardem wśród większości domów i mieszkań było układanie przewodów elektrycznych pod tynkiem ścian. Instalacja taka powinna być dostosowana do konstrukcji budynku oraz do tego, jaką rolę ma pełnić w danym pomieszczeniu. Przy pierwszej kwestii należy wziąć pod uwagę poziom wilgotności pomieszczeń oraz układu mieszkania/domu, a przy drugiej układ gniazd.

Instalacja elektryczna pod tynkiem – rodzaje

przewody w dłoniach elektryka

Istnieją różne systemy układania instalacji elektrycznej w ścianach. Wyróżnia się dwa najpopularniejsze:

  • instalacja elektryczna w tynku – jest to najbardziej rozpowszechnione rozwiązanie, którego plusem jest jego niski koszt. Odpowiednio zabezpieczone okablowanie jest układane pod tynk, który musi mieć minimum 1 cm grubości). Oczywiście, jeśli chodzi o lampy na suficie, kable instalowane są pod stropy. Alternatywą do tego typu układu jest układanie przewodów w bruzdach ściennych, zwykle stosowane w kuchni i łazience.
  • Instalacja elektryczna wewnątrz szkieletu ściany – jeśli istnieje taka możliwość, to na poziomie projektowania domu lub mieszkania, warto zainwestować w to rozwiązanie. Tworzenie instalacji jest szybkie i łatwe, choć eliminacja awarii może być trudna. W takim układzie, przewody muszą być zabezpieczone przez dodatkowe peszle (rury stworzone z różnego rodzaju tworzyw sztucznych)

Zalety instalacji elektrycznej pod tynkiem

Oczywiście, zastosowanie tego typu układu kabli ma swoje zalety i wady. Do tych pierwszych należy zaliczyć:

  • Niski koszt układania instalacji, zwłaszcza w porównaniu z innymi rodzajami obwodu elektrycznego,
  • Bezpieczeństwo – poprowadzenie kabli w ścianie eliminuje ewentualne porażenia prądem, zwłaszcza u dzieci.
  • Potencjalnie proste naprawy – zależy to głównie od tego, czy instalacja została położona w odpowiedni sposób oraz to, jak zabezpieczono kable.

miernik elektryczny przy rozdzielni

Wady instalacji elektrycznej pod tynkiem

Niestety, rozwiązanie to ma również swoje minusy. Najważniejszym jest trudność w eliminacji awarii. Nie bez przyczyny, przy zaletach tego rozwiązania użyto zwrotu „potencjalnie proste naprawy” – praktycznie zawsze, wymiana lub naprawa kabli w ścianach wiąże się z dosyć dużą ingerencją w tynk, a co za tym idzie, konieczność kucia starej warstwy tynku, konieczność położenia nowej oraz odmalowania ściany.

Niestety, położenie instalacji elektrycznej w tynku jest mało elastycznym rozwiązaniem, ponieważ wiąże się najczęściej z koniecznością poprowadzenia sporej ilości przewodu do miejsc na gniazda zasilające. Im starsze budownictwo, tym bardziej problematyczny może być układ okablowania pod tynkiem.

Instalacja elektryczna natynkowa – charakterystyka

Instalacja elektryczna naścienna, to sposób układania przewodów w taki sposób, aby znajdowały się one bezpośrednio na ścianie oraz suficie. Mimo, że sposób ten może wydawać się nie do końca estetyczny, projektanci często decydują się na ten typ instalacji elektrycznej. Stoją za tym nie tylko kwestie wyglądu i dekoracji wnętrza pomieszczeń, w których stosuje się tego typu instalację, ale również względy techniczne, jak chociażby adaptacja pomieszczenia, np. poddasza na cele mieszkalne.

Tego typu rozwiązania stosuje się zwykle do wnętrz, które charakteryzują się stylem vintage, choć spotyka się je też w nowoczesnych projektach mieszkań i domów. Jest to też bardzo popularny sposób tworzenia instalacji elektrycznej w domach drewnianych.

mocowanie peszli przy ścianie

Układanie przewodów na tynku – wady

Instalacja natynkowa ma pewne ograniczenia i wady, o których należy pamiętać, jeśli planuje się rozszerzenie aktualnego układu elektryki lub stworzenie nowego. Pierwszym z nich jest estetyka i wygląd wnętrza – rozwiązanie to nie jest idealne do każde pomieszczenia, a niejednokrotnie zdarza się, że źle dobrane listwy na ścianach i sufitach mogą zepsuć wrażenie estetyczne pokoju.

Drugą bardzo dużą wadą jest niskie bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Jeżeli przewody elektryczne będą położone niechlujnie i niestarannie, poziom izolacji elektryki będzie niewystarczający, a sama instalacja nie do końca prawidłowo wykonana, może stwarzać zagrożenie, zwłaszcza wśród dzieci i zwierząt. Odsłonięte fragmenty przewodów czy wystające kable, mogą spowodować tragedię.

Układanie przewodów na tynku – zalety

Mimo, że instalacje natynkowe mają swoje mankamenty, to posiadają również wiele zalet, które należy wziąć pod rozwagę przy decyzji o wyborze tego typu instalacji elektrycznej:

  • Elastyczność – instalację natynkową można położyć w każdej chwili, bez uciążliwej ingerencji w ściany czy podłogę, a co za tym idzie, pomieszczenie nie zostaje wyłączone z użytku na dłuższy czas. Łatwo też zmienić miejsce lub zainstalować dodatkową liczbę gniazd.
  • Kwestie estetyczne – dzięki natynkowej instalacji elektrycznej można wyeksponować materiał budulcowy, np. drewno czy cegłę. Ten typ instalacji świetnie nadaje się do wnętrz w stylu vintage.
  • Łatwość w eliminacji awarii i modernizacji układu – dostęp do uszkodzonego fragmentu okablowania jest banalnie prosty, dzięki czemu potencjalne miejsca awarii są na wyciągnięcie ręki.

Instalacja elektryczna w podłodze – charakterystyka

Układanie przewodów elektrycznych w podłodze jest coraz bardziej rozpowszechnionym systemem tworzenia instalacji elektrycznej. Bardzo ważną kwestią przy wyborze tego rozwiązania jest rozplanowanie całego układu już na etapie projektowania. Jest to podstawowa sprawa przy tworzeniu tego rodzaju obwodu elektrycznego, ponieważ ingerencja w stworzony już układ jest praktycznie niemożliwa (w przypadku konieczności naprawy, wymagana jest ingerencja w wylewce podłogowej).

Bardzo częstym wymogiem w kreowaniu i kładzeniu instalacji elektrycznej w podłodze jest zastosowanie wspomnianych już peszli, które chronią okablowanie przed uszkodzeniami mechanicznymi.

mężczyzna naprawia gniazdko

Instalacje elektryczne w podłodze – zalety

Instalacja elektryczna pod posadzką ma pełen wachlarz zalet, które wpływają na coraz większą jej popularność. Po pierwsze, jest to o wiele mniej pracochłonna metoda od układania przewodów w bruzdach pod tynk

Dzięki umieszczeniu okablowania w podłodze, w znacznym stopniu można ograniczyć uszkodzenie go w przyszłości, np. podczas remontu. Jest to ogromny plus i duża zaleta, zwłaszcza w porównaniu z instalacją elektryczną zamontowaną pod ścianami. Przewody układane w podłodze lepiej odprowadzają temperaturę i eliminują możliwość powstania pożaru.

Dzięki temu rozwiązaniu zdecydowanie łatwiej rozplanować całość instalacji, wraz z miejscem dla lamp i gniazd. Instalacja elektryczna w podłodze sprawdza się szczególnie w pomieszczeniach typu „open-space” gdzie jedno duże pomieszczenie pełni kilka różnych funkcji.

Instalacje elektryczne w podłodze – wady

Pierwszą wadą, choć może być to nieco na wyrost, jest koszt stworzenia takiej instalacji elektrycznej. W porównaniu z położeniem przewodów na i w ścianach jest to zdecydowanie większy koszt, z którym należy się liczyć przy tworzeniu projektu.

Mimo, że ta opcja ułożenia przewodów dostarczających prąd ma wiele zalet, posiada również swoje wady. Mimo, że jest ona praktycznie odporna na uszkodzenia w trakcie remontów, to obwody elektryczne tego typu są narażone na zepsucie w trakcie samej budowy domu. Wykonana instalacja może być uszkodzona w trakcie budowy, co może znacznie zwiększyć koszty stawiania budynku.

Dzieje się tak, ponieważ przyłącza i rury w których znajdują się przewody znajdujące się w podłodze są niemożliwe do naprawy po położeniu posadzki, bez jej uszkadzania. Jest to spory koszt i problem, który niełatwo rozwiązać, również w przyszłości.

Elektryka w podłodze czy na ścianie, a może instalacja natynkowa?

Wybór nie jest taki prosty – za każdą opcją przemawiają zarówno plusy i minusy. Przed dokonaniem decyzji warto zastanowić się jakie kwestie są najważniejsze, a dzięki temu można wytypować ten typ instalacji elektrycznej, który będzie najlepszym rozwiązaniem. Warto podzielić sobie argumenty na cztery kategorie: koszt, ewentualne naprawy, estetyka, i bezpieczeństwo.

elektryk z laptopem

Koszt

W pierwszej kategorii, najtańszą opcją jest zainstalowanie elektryki na, lub w ścianie. Instalacja podłogowa jest najbardziej kosztowna, głównie przez wzgląd na ilość materiałów, jakiej wymaga. Drugą kategorię, czyli ewentualne naprawy, warto połączyć z tą pierwszą.

Naprawy

W przypadku zamontowania przewodów pod ścianami pomieszczeń, naprawa wiąże się z kuciem tynku, a po naprawie koniecznością załatania dziury i przemalowania pokoju, więc wymagany jest tu spory nakład pracy. Jeszcze gorzej sprawa ma się z przewodami elektrycznymi umieszczonymi pod posadzką – tu zachodzi konieczność zrywania całości podłogi – wraz z takimi elementami jak płytki, panele czy nawet ogrzewanie podłogowe. Najlepiej sprawa ma się z instalacją natynkową – jej naprawa jest banalnie prosta, a lokalizacja usterki nie wymaga konieczności remontu i dodatkowych nakładów finansowych.

Estetyka

Jeśli chodzi o estetykę, to wiele zależy od samego wystroju pomieszczenia – w niektórych przypadkach najlepiej sprawdzi się okablowanie natynkowe, chociaż nie jest ono przeznaczone do każdego stylu. Zarówno instalacja podtynkowa, jak i podłogowa są równie estetyczne, głównie ze względu na to, ze są ukryte pod materiałem budulcowym.

Bezpieczeństwo

Ostatnią kategorią jest bezpieczeństwo, w którym zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie układ przewodów pod podłogą. Jest to najbezpieczniejsze wyjście, zarówno w kwestii ewentualnych, odsłoniętych elementów instalacji elektrycznej, jak i odprowadzania ciepła, co praktycznie eliminuje możliwość powstania pożaru.

Drugim, najbezpieczniejszym, choć nie do końca idealnym rozwiązaniem będzie instalacja podtynkowa, która musi być przykryta odpowiednią warstwą tynku gipsowego, ponieważ wystające elementy mogą stanowić znaczące zagrożenie porażeniem prądem. Ma ona też inną wadę – zwarcia i uszkodzone przewody, mogą mieć problemy z odprowadzaniem ciepła, co stanowi zagrożenie wywołania pożaru w ścianie budynku.

Zdecydowanie najgorzej ma się tutaj instalacja natynkowa. Swoją niską pozycję zawdzięcza głównie specyfice położenia przewodów – znajdują się one na zewnątrz i każdy może mieć do nich dostęp. Bardzo ważne jest więc, aby zostały poddane odpowiedniej izolacji, a elektryk obudował je całe rurami, bądź plastikowymi obudowami, które wyeliminują możliwość porażenia prądem ludzi (zwłaszcza dzieci), bądź zwierząt.

Profesjonalne usługi

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej, niesamowicie istotnej kwestii – nie warto próbować tworzyć instalacji elektrycznej samemu, jeśli samemu nie jest się profesjonalistą. Ryzyko porażenia prądem jest bardzo duże, a naprawa źle położonych instalacji elektrycznych może przynieść więcej kosztów, niż wynajęcie profesjonalnego elektryka.

Jeśli szukają państwo pomocy w tworzeniu, montażu czy naprawy instalacji, zwłaszcza w okolicach Wrocławia i samym mieście, warto sprawdzić ofertę firmy Klaumar Elektro, która specjalizuje się w sprawach związanych z elektryką. Przedsiębiorstwo ma do dyspozycji profesjonalny sprzęt, dzięki któremu klienci mają pewność, że usługa zostanie odpowiednio wykonana.

Firma oferuje usługi takie jak: pogotowie elektryczne, które zajmuje się usuwaniem awarii i działa przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, pomiary elektryczne, czy projektowanie i montaż instalacji elektrycznych, zarówno w podłodze, jak na ścianach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *