Planuję instalację elektryczną – jak pomóc fachowcom?
Jednym z najbardziej widocznych elementów instalacji elektrycznej są gniazda elektryczne oraz włączniki oświetlenia. W przypadku zakupu mieszkania w stanie deweloperskim instalacja elektryczna może być bardzo uboga. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, należy zastanowić się dokładnie nad tym, jak rozplanować elektrykę w domu, tak by móc w razie czego, dostosować przeróbki pod nasze upodobania. Wszystkie prace związane z montażem instalacji elektrycznej, należy przeprowadzić przed przeprowadzką. Warto wiedzieć, iż prace elektryczne powinien przeprowadzić wykwalifikowany specjalista, który posiada duże doświadczenie. Dzięki temu oszczędzimy sporo nerwów oraz czasu, a nasza instalacja elektryczna będzie służyć przez długie lata.
Pamiętaj, by samemu nigdy nie wykonywać prać związanych z instalacją elektryczną. Zaufaj specjaliście i zleć mu wszystkie zadanie z nią związane!
Aby pomóc fachowcowi w jego pracy, musimy jak najszybciej ustalić orientacyjny rozkład sprzętów, urządzeń elektrycznych oraz mebli. Wstępny plan pozwoli na znalezienie optymalnego miejsca na lampy stojące w salonie czy oświetlenie, które rozjaśni stopnie schodów. Ponadto specjalista będzie wiedział, gdzie może zaprojektować gniazda multimedialne, przyłącza czy włączniki. Dzięki wczesnej aranżacji będziemy mogli uniknąć lub do niezbędnego minimum ograniczyć konieczność pojawienia się nieestetycznych kabli w naszym domu. Jeżeli zdecydujemy się na współpracę z architektem wnętrz, warto razem z nim rozmieścić, chociażby gniazdka elektryczne w nowym domu.
Instalacja elektryczna – pod tynkiem czy na widoku?
Instalacja podtynkowa
Planowanie instalacji elektrycznej powinniśmy zacząć od wyboru rodzaju instalacji. Istnieją dwa warianty instalacji: podtynkowa oraz natynkowa. Instalacja podtynkowa jest najczęściej wybieranym sposobem. Jest ona nie tylko estetyczne, ale również niezwykle bezpieczna, dzięki temu, że wszelkie kable są ukryte w ścianach. Tym samym nie ma zagrożenia ze strony instalacji elektrycznej dla zwierząt czy dzieci znajdujących się w naszym domu. Ma ona również swoje wady. Mianowicie w przypadku awarii, należy skuwać tynki, by móc ustalić przyczynę usterki. Stąd też istotne jest użycie materiałów wysokiej jakości do jej wykonania.
Warto postawić na miedź. Jest ona droższa od aluminium bądź stali, jednak z pewnością bardziej wytrzymała. Kiedy zdecydujemy się na instalację podtynkową, musimy utrwalić mapę kabli za pomocą aparatu, tak by w razie potrzeby dokładnie wiedzieć, którędy przechodzą.
instalacja podtynkowa jest estetycznym i wygodnym rozwiązaniem do naszych domów jednorodzinnych
Instalacja natynkowa
Instalacja elektryczna natynkowa w domu jednorodzinnym, jest najczęściej montowana w pomieszczeniu, w którym nie jest istotna estetyka. Mowa tu na przykładach o garażach, piwnicach czy w innych pomieszczeniach gospodarczych. Dostęp do kabli znajdujących się na ścianach jest bardzo prosty. Jednakże w obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na aranżację swojego mieszkania w stylu loftowym. W takich pomieszczeniach przeważają oprawy oświetleniowe, których design jest niezwykle prosty. To właśnie w nich idealnie sprawdza się również instalacja natynkowa, która jest niezwykle surowa.
Odpowiednie rozmieszczenie elementów instalacji elektrycznej oraz ich ilość
Ilość gniazdek elektrycznych musi być przede wszystkim zgodna z ilością urządzeń w każdym pomieszczeniu.
Kuchnia
Najwięcej urządzeń elektrycznych znajduje się w kuchni, dlatego też instalacja elektryczna w kuchni jest najbardziej rozbudowana. Muszą znaleźć się tam elementy instalacji elektrycznej, które pozwolą na podłączenie urządzeń o dużej mocy (np. wtyczka zasilania trójfazowego do płyty grzewczej). Instalację trójfazową możemy wykorzystać również do innych sprzętów AGD. W domach jednorodzinnych istotne jest również zasilanie lodówki. Ciekawym rozwiązaniem są gniazdka elektryczne, które są chowane w blat. Nadają one niezwykłej elegancji oraz są bezpieczne, ponieważ po ich schowaniu, nie mają one dostępu do wody oraz zabrudzeń. Nad blatem roboczym mogą znaleźć się małe energooszczędne oprawy podświetlające, które bardzo ułatwiają codzienną pracę. Prócz nich dobrym rozwiązaniem może okazać się taśma LED. Umieszczenie jej pod szafkami wiszącymi nie tylko podkreśli ładny wygląd potraw, ale również pozwoli nam na bezpieczniejszą pracę. Oświetlenie kuchenne powinno być funkcjonalne. Warto postawić na kilka punktów świetlnych, które będą skierowane w odpowiednią stronę.
Ciekawym rozwiązaniem są gniazdka elektryczne chowane w blacie.
Łazienka
Podobnie sytuacja ma się w łazience. Muszą się tam znaleźć co najmniej 3 sztuki gniazdek, które umożliwią podłączenie pralki, suszarki do włosów czy ubrań. Należy pamiętać, że w tym miejscu, chociażby gniazdo służące do zasilenia pralki, może mieć styczność z wodą, dlatego w łazience należy stosować gniazda o ochronie IP65, które nadają się do pomieszczeń wilgotnych. Rozmieszczenie gniazdek w łazience powinno być przemyślane. W końcu, po co nam gniazdo w miejscu, gdzie będzie znajdować się szafka wisząca? Warto pomyśleć również o punktach oświetleniowych nad lusterkiem.
Salon
Salon to miejsce, gdzie spędzamy bardzo dużą ilość czasu i często zmieniamy w nim wystrój, dlatego powinniśmy w nim zaplanować instalację elektryczną, tak by móc ją rozbudować w późniejszym czasie o dodatkowe włączniki czy gniazdka. Zmiana naszych upodobań, często wymusza na nas dodanie dodatkowych włączników oraz gniazdek elektrycznych. Ponadto w salonie powinno znaleźć się przyłącze internetowe i telewizyjne. Warto również posiadać osobny obwód elektryczny, np. przeznaczony do odkurzacza.
Sypialnia
Sypialnia to miejsce naszego relaksu i odpoczynku. Dlatego też w jej przypadku należy bardzo rozsądnie podejść do tematu instalacji elektrycznej. To tutaj design odgrywa dużą rolę dla nas samych. Musimy się w niej czuć dobrze, tak by bez problemu móc spędzić w niej cały dzień. Rozmieszczenie instalacji w tym pomieszczeniu powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Warto zainstalować gniazda po obu stronach łóżka i przeznaczyć je do ładowarek telefonów komórkowych czy lamp nocnych. Należy pamiętać również o przyłączach internetowych i telewizyjnych. Jeśli dziś nie zdecydujemy się na umieszczenie telewizora w naszej sypialni, nie oznacza, iż zawsze będziemy trzymać się tego ustalenia.
Korytarz
Korytarz jest również niezwykle ważnym pomieszczeniem, w szczególności, jeśli chodzi o oświetlenie. Zbyt ciemny potrafi przysporzyć wiele kłopotów. Aranżując korytarz, warto pamiętać o tym, że włącznik światła powinien znajdować się na końcu i na początku korytarza, tak by pomóc zapalić światło przechodząc przez niego oraz zgasić, gdy pojawimy się już w innym pomieszczeniu. Można również podświetlić schody za pomocą listew LED, które pozytywnie wpływają na nasze bezpieczeństwo w nocy.
W innych pomieszczeniach liczba gniazdek może wynosić od 1 gniazdka na każde 5 metrów kwadratowych pokoju.
Obwody i fazy
Obwód elektryczny jest zamkniętym obiegiem, w którym swobodnie płynie prąd. Jeden obwód oświetlenia głównego pozwala na jednoczesne podłączenie aż 10 urządzeń. Jednak jest to rzadko spotykana praktyka, a najczęstszym błędem, występującym podczas samodzielnej pracy nad instalacją elektryczną, jest zaplanowanie tylko jednego obwodu na każdą z kondygnacji. W sytuacji zwarcia elektrycznego, jego konsekwencją będzie wyłączenie każdego sprzętu korzystające z tego obwodu. Wskutek czego całe piętro zostanie pozbawione prądu. Aby zapobiec takiej sytuacji ,należy:
- urządzenia elektryczne oraz oświetlenie musi pracować w osobnych obwodach,
- na każdą kondygnację należy zaplanować przynajmniej dwa obwody,
- w miarę możliwości wszystkie urządzenia w danej strefie muszą pracować we własnym obwodzie.
Układ jednofazowy czy trójfazowy?
Pojedyncze obwody elektryczne są połączone w jeden układ, który znajduje się w obrębie całego domu. W zależności od planowanego poboru prądu w naszym domu jednorodzinnym musimy zastanowić się nad wyborem układu. Są dwa warianty: układy jednofazowe (napięcie 230 V) oraz układy trójfazowe (napięcie 400 V).
W mniejszym gospodarstwie, gdzie pobór prądu będzie zdecydowanie niższy, wystarczy układ jednofazowy. Obsługa komputera, pralki czy piekarnika nie będzie potrzebować zwiększonej ilości prądu, stąd też nie spowoduje przeciążenia instalacji. Odwrotnie może być w domach jednorodzinnych, w których zapotrzebowanie na prąd może być kilkukrotnie większe. Sytuacja taka najczęściej występuje w przypadku ogrzewania elektrycznego. Stąd też w tych miejscach najczęściej stosuje się obwody trójfazowe, które są przeznaczone do tego, by udźwignąć pobór mocy powyżej 6 kW.
Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Łazienka jest miejscem, gdzie mamy stały kontakt z wodą i wilgocią. Stąd też jest to miejsce, gdzie najłatwiej o porażenie prądem. By tego uniknąć oraz jak najbardziej zminimalizować ryzyko, należy trzymać się ustalonych zasad. Zgodnie z normą PN-IEC 60364-7-701:1999 należy ustanowić odpowiednie wymiary kolejnych sfer bezpieczeństwa.
- strefa 0 – w jej skład wchodzi brodzik, wanna oraz wnętrze prysznica. Dopuszczone są w niej urządzenia zasilane prądem zmiennym (AC) o napięciu stałym (DC), do 12V oraz do 30V,
- strefa I – jej granice wyznaczają zewnętrzne krawędzie brodzika i wanny. Dopuszczone są w niej urządzenia zasilane prądem zmiennym do 24V lub stałym do 60V,
- strefa II – znajduje się do 60 cm od krawędzi brodzika.
We wszystkich trzech strefach zabronione jest umieszczanie łączników oświetleniowych, puszek łączeniowych, czy gniazdek elektrycznych. Sprzęty znajdujące się w łazience wymagają wyższego napięcia, a umieszczenie ich poza opisanymi trzema strefami, musi mieć miejsce zgodnie z przepisami.
Ochrona przeciw zagrożeniom
Podczas planowania instalacji elektrycznej w naszym domu, nie możemy zapomnieć o odpowiedniej ochronie przed czynnikami zewnętrznymi. W tym przypadku chodzi o uziom, który chroni nasz dom nie tylko przed uderzeniami pioruna, ale również zabezpiecza cały budynek przed strasznymi skutkami zwarcia.
Uziom należy wykonać na etapie stawiania fundamentów, gdzie umieszcza się stalowy pręt, nazywany bednarką. Jego miejsce znajduje się na dole płyty fundamentowej, a następnie łączony jest za pomocą zbrojeń. W przypadku, gdy takie rozwiązanie okaże się niemożliwe, pozostaje nam uziom otokowy. Jego wykonanie polega na umieszczeniu pręta w dole o głębokości 70 centymetrów. Umieszcza się do około 1 metra od fundamentów.
Instalacja elektryczna: wybierz specjalistów z doświadczeniem!
Wszystkie powyższe porady powinny ułatwić Ci przygotowanie sprawnej i bezpiecznej instalacji elektrycznej. Pamiętaj jednak, że wszystkie prace związane z nią powinieneś powierzyć wykwalifikowanemu elektrykowi. Nikt z nas nie posiada tak dużego doświadczenia, aby samemu wykonać poprawnie działającą instalację elektryczną całego domu. Warto wziąć pod uwagę fakt, że wymiana instalacji jest zabiegiem czasochłonnym i kosztownym, dlatego warto od razu postawić na fachowca.
Dodaj komentarz