elektryk przy skrzynce

DATA: 3 grudnia 2021 | KATEGORIA: porady.

Kiedy i dlaczego konieczna jest wymiana elektryki?

Chociaż w dzisiejszych czasach instalacje elektryczne w naszych domach są wyjątkowo bezpieczne i jedynie okazjonalnie zdarza się tzw. „wywalenie korków”, istnieje kilka sytuacji, gdy warto wezwać elektryka, który przeprowadzi przegląd instalacji elektrycznej oraz wykona prace związane z usunięciem awarii.

Najczęstsze błędy w instalacji elektrycznej

Oznaki, które mówią o tym, że konieczna jest wymiana instalacji w mieszkaniu to zazwyczaj:

 • widoczne spięcia i zwarcia,
 • wyłączanie bezpieczników zbyt często i bez wyraźnej, zewnętrznej przyczyny (np. burze, awarie sieci elektroenergetycznej),
 • brak możliwości podłączenia kilku urządzeń elektrycznych jednocześnie,
 • zaniki prądu jedynie w naszym mieszkaniu.

Skąd biorą się wadliwe instalacje elektryczne?

Źródło problemu w takim przypadku może przybierać różne formy. Najczęściej spotykaną, szczególnie w starszych mieszkaniach, jest wadliwy projekt instalacji elektrycznej, przestarzałe komponenty lub przystosowanie do znacznie mniejszego prądu niż jest obecnie wymagany. Dzięki rozwijającym się technologiom możliwe jest dostosowanie poziomu elementów do zapotrzebowania, które rośnie w związku z powiększającą się liczbą i mocą urządzeń elektrycznych obecnych w mieszkaniach.

W lokalach pochodzących z rynku pierwotnego, w których wykonana instalacja elektryczna działa nieprawidłowo, niestety zazwyczaj świadczy to o zaniedbaniach z jego strony. Oczywiście może to być zwykły błąd, jednak nie należy bagatelizować problemu. W takiej sytuacji można wymagać interwencji ze strony dewelopera i wprowadzenie poprawek lub wymianę instalacji elektrycznej na jego koszt.

Zdrowie i życie – czy warto ryzykować?

W przypadku obserwacji pokrywających się z powyższymi przykładami elektryk powinien obejrzeć mieszkanie jak najszybciej. Jeśli instalacja jest nieszczelna lub zawiera wadliwe elementy, ludzie i zwierzęta domowe przebywające w budynku narażone są na poważne niebezpieczeństwo.

narzędzia budowlane przy oknie

Dobrze przygotowane mieszkanie może znacząco obniżyć koszty remontu instalacji.

Jak przygotować siebie i mieszkanie na modernizację instalacji elektrycznej?

Jeśli już wiemy, ze konieczne jest przeprowadzenie procesu montażu nowej instalacji, warto odpowiednio się do tego przygotować i przyjrzeć się zagadnieniom wykraczającym poza kosztorysy i samo znalezienie doświadczonego elektryka.

Prawo, a instalacja elektryczna

Jednym z najważniejszych aspektów, który obejmuje również instalację elektryczną, jest prawo. Z jego treści wynika, ze każdy projekt instalacji musi spełniać pewne wymagania, na które należy zwrócić uwagę:

 • obciążenie obwodu trójfazowego nie powinno przekraczać 6kW,
 • instalacja nie może zawierać więcej niż 10 gniazd elektrycznych i 20 punktów oświetlenia,
 • każde urządzenie o zapotrzebowaniu powyżej 2kW (np. lodówka, pralka) należy wpiąć w osobny obwód.

Jeśli nie jesteśmy w posiadaniu projektu istniejącej instalacji elektrycznej w naszym mieszkaniu, koniecznym będzie złożenie wniosku o wydanie go do spółdzielni. Proces ten może różnie wyglądać w poszczególnych miastach powiatowych. Zrobienie tego zanim zamówimy fachowca sprawi, ze wymiana instalacji elektrycznej nie będzie niepotrzebnie się opóźniać.

projektantka z planem przy ścianie

Odpowiednio przygotowany schemat nowej instalacji to klucz do sukcesu.

Nowy projekt

Najważniejszy punkt przygotowania, . Zanim zdecydujemy się położyć nowe przewody i fachowcy zaczną kuć ściany, warto z uwagą prześledzić schemat instalacji elektrycznej, która istnieje obecnie i odpowiednio dopasować projekt to bieżących potrzeb. Daje to możliwość usunięcia nie tylko niebezpiecznych dla mieszkańców błędów wadliwej instalacji elektrycznej, ale również usprawnienia codziennego korzystania z układu instalacji elektrycznej w całym mieszkaniu.

W każdym pomieszczeniu należy zaznaczyć miejsca, w których najwygodniej jest umieścić nowe gniazda, gdzie przydałoby się pozbyć przedłużacza, w jakim miejscu znajdować będzie się wyłącznik główny a w kuchni czy zdecydujemy się na płytę indukcyjną.

Biorąc pod uwagę również wzrastającą ilość posiadanych urządzeń elektrycznych, które pojawiają się w naszych domach, warto zaplanować dodatkowe gniazda, które będą mogły zostać wykorzystane za jakiś czas, bez konieczności przeprowadzania kolejnej modernizacji.

Warto pamiętać, że nie zawsze konieczna jest wymiana całej instalacji. Po konsultacji z elektrykiem będziemy wiedzieli czy przewody elektryczne w naszym mieszkaniu nadają się do dalszego użytkowania, czy są np. aluminiowe i niezbędne jest położenie nowego okablowania.

Czas i miejsce

Aby modernizacja instalacji elektrycznej mogła odbyć się bezproblemowo, a życie mieszkańców nie kolidowało z pracami fachowców, zalecanym jest opuszczenie mieszkania gdy trwa wymiana instalacji elektrycznej. Szczególnie w przypadku mniejszych mieszkań zdecydowanie ułatwi to przebieg prac. Warto jednak osobiście nadzorować rozplanowanie układu gniazdek elektrycznych lub punktów oświetleniowych w pomieszczeniach, aby dokładnie dopasować je do wymagań i preferencji późniejszego użytkowania.

Z racji faktu, że instalacja elektryczna zazwyczaj położona jest pod tynkami, koniecznym jest przygotowanie się do kucia ścian i drobnego bałaganu remontowego. Tym samym należy pamiętać o zabezpieczeniu w mieszkaniu elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu.

Przyjmuje się, że aby położyć nową instalację złożoną ze standardowych elementów, elektryk będzie musiał zająć średniej wielkości mieszkanie na okres do 5 dni. Większe powierzchnie (bardzo duże apartamenty, domy jednorodzinne) lub projekty wykonywane od podstaw będą wymagać odpowiednio więcej czasu – do ok. 2 tygodni.

dokumenty i kalkulator na stole

Ile naprawdę kosztuje wymiana instalacji elektrycznej?

Ile kosztuje wymiana elektryki w mieszkaniu?

Pytanie, które zazwyczaj pada na samym początku i interesuje nas najbardziej – jaki będzie koszt wymiany instalacji? W zależności od wybranej metody, klasy materiałów, powierzchni mieszkania i technologii, koszt wykonania nowej instalacji w funkcjonującym już lokalu może wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nie istnieje jedna uniwersalna wycena, a jej ostateczny wynik zależy od wielu czynników.

Kosztorys – co musi zawierać?

Rozpisywanie kosztorysu można podzielić na trzy, najważniejsze moduły:

 • usługi elektryczne (tzw. robocizna)
 • materiały
 • ilość przyłączy i punktów elektrycznych

Wykwalifikowanemu specjaliście za godzinę pracy będziemy musieli zapłacić od 30 do 100 zł lub od 40 do 80 zł za punkt, w zależności od lokalizacji i jego doświadczenia. Nie powinniśmy jednak kierować się niskimi cenami. Wymiana instalacji elektrycznej nie jest miejscem na oszczędności, a wynajęcie nieodpowiedniego „fachowca” może skończyć się nie tylko narażeniem na niebezpieczeństwa, ale również kolejne koszty w niedługim czasie.

Cena materiałów również jest zależna od lokalizacji, ale również tego jakie materiały wybierzemy – jakość zazwyczaj rośnie razem z ceną. Firmy zajmujące się wymianą instalacji często samodzielnie zaopatrują się w potrzebne komponenty. Jest to dla nas wyjątkowo korzystne z uwagi na fakt, że fachowcy posiadają dostęp do odpowiednich hurtowni i cen niższych niż detaliczne. Warto przedyskutować ten temat z wybranym elektrykiem i wspólnie ustalić listę zakupów.

Uśredniony cennik usług:

 • montaż punktu oświetleniowego: 50 zł
 • włączniki: 8 zł/szt.
 • gniazdka elektryczne: od 20 zł/szt.
 • montaż rozdzielni: 200 zł
 • instalacja gniazdka komputerowego/TV: 10 zł/szt.
 • montaż przewodów elektrycznych: 3-5 zł/metr bieżący
 • montaż przewodów elektrycznych z rozkuciem i ponownym osłonięciem: od 20 zł/metr bieżący.

roztopione gniazdko na ścianie

Czy ma znaczenie moc zasilanych urządzeń elektrycznych?

Przykładowy koszt w przypadku mieszkania o powierzchni 45-55 m2

Biorąc pod uwagę, że w każdym z pomieszczeń (4) znajdować się będą: 3 gniazdka na pomieszczenie, potrzebujemy jednej tablicy rozdzielczej, a przyjęta stawka specjalisty to 60 zł za montaż punktu – koszt modernizacji instalacji elektrycznej powinien zamknąć się w 4 tys. zł.

Mówimy tutaj oczywiście o opcji podstawowej i pozbawionej komplikacji, jak np. zastąpienie instalacji 1-fazowej przez 3-fazową, co jest niezbędne w przypadku planowanego montażu płyty indukcyjnej. Taki zabieg sam w sobie podniesie koszt wymiany instalacji elektrycznej o ok. 30% wartości początkowej.

Jeśli jesteśmy zainteresowani nowoczesną technologią lub planujemy w mieszkaniu mieć wyjątkowo gęsto rozmieszczone punkty oświetleniowe, musimy liczyć się z faktem, że szybko zamienimy kilka na kilkanaście tysięcy złotych. Posiadacze wyjątkowo dużych posiadłości lub mieszkań o wyjątkowych potrzebach jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań podwykonawców powinni odłożyć kilkadziesiąt tysięcy złotych, ponieważ koszty wymiany instalacji elektrycznej drastycznie rosną proporcjonalnie do wzrostu metrażu i ilości punktów elektrycznych na stanie.

Gdzie można zaoszczędzić?

W przypadku, gdy posiadamy do dyspozycji bardzo określony budżet i zależy nam na pozostaniu w jego ramach, koszt wymiany instalacji elektrycznej można obniżyć w kilku drobnych zmianach:

 • położenie instalacji w prowadnicach zewnętrznych (maskujących), które pozwolą uniknąć kucia – i dodatkowych kosztów,
 • opróżnienie mieszkania – wpłynie na czas trwania prac, a tym samym wysokość faktury,
 • jak najdokładniejsze ustalenie projektu na początku – każda późniejsza zmiana będzie wiązała się z kolejnymi wydatkami.

Profesjonalna pomoc to pewność, że wymiana instalacji przebiegnie zgodnie z planem i zachowaniem norm bezpieczeństwa.

Dlaczego warto skorzystać z doświadczenia fachowca?

Na pierwszy rzut oka wymiana lub modernizacja instalacji elektrycznej wielu osobom wydaje się łatwa do samodzielnego przeprowadzenia. Myślenie w ten sposób jest jednak wyjątkowo zwodne.

Niebezpieczeństwo dla zdrowia…

Prąd i instalacja, przez którą płynie to skomplikowany układ przewodów i gniazd, z których każdy zaopatrzony jest w dostęp do prądu. Najmniejsze odstępstwo od norm może spowodować śmiertelny wypadek lub pożar. Jedynie osoby, które na co dzień pracują przy planowaniu i wymianie instalacji elektrycznej, posiadające odpowiednią wiedzę popartą uprawnieniami powinny zajmować się tego rodzaju pracami.

… i portfela

Samodzielna wymiana instalacji i błędy popełnione w trakcie mogą doprowadzić nie tylko do uszczerbku na zdrowiu, ale poważnie wpłynąć na koszt wymiany instalacji. Taka modernizacja, jeśli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy, zazwyczaj kończy się ostatecznym wezwaniem fachowca, straconym czasem i pieniędzmi.

uśmiechnięty elektryk z przewodem

W dzisiejszych czasach sprawdzeni fachowcy są dostępni na jedno kliknięcie.

Gdzie szukać pomocy?

Usługi montażu i wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu obecnie są oferowane przez wiele firm. Warto przejrzeć Internet w poszukiwaniu zakładów o dobrej opinii, chociaż wciąż jedną z najbardziej popularnych form pozyskania fachowca dobrej jakości jest prywatne polecenie.

Jeśli konieczna jest wymiana instalacji na terenie Wrocławia lub okolic, jest nam niezmierni miło przedstawić ofertę Klaumar Elektro. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i zaangażowaniu płynącemu z pasji, zapewniamy kompleksowe usługi elektryczne najwyższej jakości całodobowo – 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.

Wszystkie niezbędne informacje znajdą Państwo na naszej stronie internetowej, a tematycznie powiązane artykuły na firmowym blogu odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania i rozwieją wątpliwości.

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *